مهاجرت به سوئد

10 نکته ضروری که درباره مهاجرت به سوئد باید بدانید

سوئد مانند هر کشور دیگری قوانین، مقررات و سنت های خود را دارد. و صادقانه بگویم، قبول شما، به عنوان یک تازه وارد به سوئد، می تواند کاری طاقت فرسا باشد. در اینجا، 10 نکته ای که باید در زمان مهاجرت به سوئد مورد توجه قرار دهید، ارائه می گردد. توصیه می کنم از سلسله مراتب پیروی کنید.

 اجازه اقامت خود را از اداره مهاجرت دریافت کنید یا آن را تمدید کنید

این کار همیشه اولین قدم برای مهاجرت به سوئد است. نام اداره مهاجرت سوئد Migrationsverket است و مسائل مربوط به مهاجرت، پناهندگی، ویزا، مجوزها و شهروندی را مدیریت می کند.

شاید شما اجازه اقامت لازم برای حضور قانونی ویا اجازه کار در سوئد را، از طریق شغل، خانواده یا تحصیلی، قبل از رسیدن گرفته باشید. اما تمام مجوزهای اقامتی دارای تاریخ انقضا هستند.

بنابراین، ممکن است بخواهید آدرس نزدیکترین اداره مهاجرت یا دفتر مرکزی را در صورت نیاز به تمدید مجوز یا سایر مسائل مرتبط با ویزا بدانید.

 

 در اداره مالیات ثبت نام کرده و شماره شناسایی شخصی را دریافت کنید

مهمترین نیاز به عنوان یک مهاجر جدید، ثبت نام در ادراه مالیات سوئد، به نام Skatteverket، است. این روند ثبت نام (folkbokföring) تضمین می کند که شما برای جمع آوری مالیات، شماره شناسایی شخصی، نظارت بر وضعیت تاهل، اطلاعات آدرس پستی و هدف های بیمه ای به سیستم اضافه شده اید.

با ثبت نام در اداره مالیات، یک شماره شناسایی شخصی منحصر به فرد به نام شماره شخصی (همانند شماره ملی در بریتانیا) به شما اختصاص داده می شود.

هویت قانونی شما در سوئد بر اساس این شماره است و برای انجام وظایف روزمره رسمی مانند باز کردن حساب بانکی و پرداخت کارفرما در زمان مهاجرت به سوئد مورد استفاده قرار می گیرند.

 

هنگام مهاجرت به سوئد بیمه نامه دریافت کنید

پس از اینکه شماره شناسایی شخصی خود را دریافت کردید، در قدم بعدی باید در اداره بیمه اجتماعی سوئد (Försäkringskassan) ثبت نام کنید.

هر شهروند حق استفاده از مزایای خاصی نظیر بهداشت و درمان پایه، تحت پوشش قرار دادن خانواده، کمک هزینه فرزند، پوشش ناتوانی و سایر پرداخت های بیمه ای را دارد. بنابراین، ثبت نام در اداره بیمه اجتماعی این اطمینان را به شما می دهد که در زمان بروز اتفاقات پیش بینی نشده، تحت پوشش هستید.

 

 کارت شناسایی اقامت را دریافت کنید

زمانی که شماره شناسایی شخصی خود را دریافت کرده و در اداره بیمه اجتماعی ثبت نام کردید، گام منطقی بعدی، اخذ کارت شناسایی سوئد (identitetskort) است. این یکی از مهمترین مراحل برای افرادی است که قصد مهاجرت به سوئد  را دارند.

یک کارت شناسایی سوئدی، شکل اولیه هویت شما در سراسر کشور است. این کارت برای باز کردن حساب های بانکی، استفاده از کارت های اعتباری، دریافت بسته ها از اداره پست و تایید سن شما قبل از ورود به محل های خاص (مثل کلاب) و یا خرید الکل استفاده می شود.

توجه داشته باشید: هنگامی که برای اولین بار کارت شناسایی سوئدی را دریافت می کنید، نیاز به شخص دیگری دارید که قبلا ثبت نام کرده و کارت شناسایی سوئدی خود را دارد تا شخصا برای تایید هویت شما به اداره مالیات همراهتان باشد. کسانی که بدون خانواده به سوئد نقل مکان می کنند، باید رئیس، همکار یا دوست خود را با خود ببرند.

 

 برای مهاجرت به سوئد یک حساب بانکی باز کنید

این یکی کاملا ساده است: ابتدا، مراقب مراحل دو و چهار باشید! افتتاح حساب بانکی در سوئد معمولا به کارت شناسایی سوئدی یا حداقل شماره شناسایی سوئدی به همراه گذرنامه نیاز دارد. وقتی مراحل دو و چهار را انجام دادید، به بانک سوئدی مورد نظرتان بروید و کار خود را ادامه دهید.

چهار بانک اصلی سوئد Swedbank, SEB, Nordea and Handelsbanken هستند. هر کدام از بانک هایی که انتخاب می کنید، به شما کمک خواهند کرد تا کارت های اعتباری و خدمات بانکی مورد نیاز را بدست آورید.

افتتاح حساب بانکی در سوئد توصیه می شود. اکثر صورتحساب ها و حقوق ها به صورت خودکار پرداخت می شوند و سوئد دارای شبکه گسترده ای از بانکداری اینترنتی است.

 

 شغلی پیدا کنید یا شرکت خود را تاسیس کنید

اگر اجازه اقامت شما (مهری که در گذرنامه تان خورده است) اجازه کار در سوئد را نیز به شما می دهد، شما باید در وزارت کار ملی سوئد (Arbetsförmedlingen) ثبت نام کنید.

این مکان می تواند در یافتن شغل هایی که با مجموعه مهارت ها، تحصیلات و تجربه کاری شما منطبق هستند، به شما کمک کند و یک نکته اطمنیان بخش هنگام مهاجرت به سوئد باشد.

همچنین، می تواند شما را در فرایند مصاحبه یاری دهد. یکی دیگر از وب سایت های مفید  Work.sweden.se است.

اگر علاقه مند هستید تا شرکت خود (eget företag) را راه اندازی کنید، باید نام شرکت خود را از طریق اداره ثبت شرکت ها (Bolagsverket) ثبت کرده و نظارت بر درآمد را، از طریق اداره مالیات برای مقاصد مالیاتی بدست آورید.

دفتر ثبت شرکت ها، یک راهنمای گام به گام برای کمک در راه اندازی شرکت را به شما ارائه می دهد.

اگر قصد دارید کسب و کار خود را در سوئد راه اندازی کنید، Business-sweden.se و verksamt.se وب سایت های مفیدی هستند.

 

 بعد از مهاجرت به سوئد یک آپارتمان پیدا کنید

شاید شما اقامت موقت را هماهنگ کرده یا اتاقی را قبل از ورود به سوئد اجاره کرده اید و یا ممکن است بخواهید بعد از ورود به کشور این کار را انجام دهید.

جستجوی برای پیدا کردن محل اقامت در شهر های بزرگ نظیر استکهلم، گوتنبرگ و مالمو بسیار چالش برانگیز است، زیرا مسکن موجود برای اجاره در آنها نسبتا کم است.

شما می توانید در سوئد خانه دست اول و یا دست دوم اجاره کنید. دست اول (första hand) به این معنی است که با مالک ساختمان قرار داد امضا می کنید، در حالی که در دست دوم (andra hand) توافقی را با کسی که صاحب آپارتمان است یا قرار داد دست اول دارد امضا می کنید.

برای دریافت قرار داد دست اول باید ثبت نام کنید تا در لیست انتظار شهرداری (bostadskö) قرار گیرید و ممکن است از چند روز در برخی از شهرداری ها تا ده سال در مکان های مرکزی شهرهایی مانند استکهلم زمان ببرد. اطلاعات تماس با تمام شهرداری ها را می توان در اینجا یافت.

به عنوان یک ساکن جدید، احتمالا شما یک آپارتمان دست دوم اجاره می کنید. بسیار مهم است که اطمینان حاصل کنید تا اجاره دست دوم توسط هیئت همکاری اجاره دهندگان ساختمان (bostadsrättsföreningen) یا خود صاحبخانه امضا شده باشد. اگر بخواهم خلاصه کنم، احتمال ربوده شدن شما در آپارتمانی که از یک زیر مجموعه بدون مجوز اجاره می کنید، وجود دارد.

لینک های مفید جهت مهاجرت به سوئد

برای اقامت موقت:

 

برای مهاجرت به سوئد زبان سوئدی را یاد بگیرید

شما مجبور نیستید صبر کنید تا مراحل قبلی کامل شوند. از امروز شروع کنید سوئدی یاد بگیرید. این امر نه تنها ادغام شما را در جامعه سریعتر می کند، بلکه می تواند درهای دیگر مربوط به جنبه های فرهنگی که با صحبت کردن به زبان سوئدی وجود دارد، برای شما بگشاید.

در حالی که بسیاری از کارفرمایان برای رفتن کارکنان خارجی خود به کلاس های سوئدی پول پرداخت می کنند، دوره های یارانه ای دولتی نیز وجود دارند که می توان از آنها به طور رایگان و یا با حداقل هزینه ها (معمولا برای لوازم آموزشی) استفاده کرد. مهمترین برنامه SFI یا سوئدی برای مهاجران (Svenska för invandrare) نام دارد

یکی از دوره های شناخته شده برای مهاجرت به سوئد دوره های SFI است. دوره های SFI از طریق برنامه آموزشی بزرگسالان در شهرداری های محلی ارائه می شود. بنابراین، شما باید با شهرداری محلی خود تماس بگیرید.

چهار سطح SFI وجود دارد: A, B, C, D . و هر دوره معمولا 1.5 تا 3 ساعت در روز، چندین روز در هفته، به مدت 3 تا 4 ماه می باشد. بنابراین تعهد زمانی بسیار مهم است، به ویژه اگر شما دارای شغل تمام وقت هستید.

 

 اگر قصد مهاجرت به سوئد را دارید باید در سوئد مالیات پرداخت کنید

سوئد به خاطر سیستم توسعه رفاه اجتماعی اش شناخته شده است و اگر قصد مهاجرت به سوئد دارید و می خواهید در اینجا زندگی کنید، باید با پرداخت مالیات به این سیستم کمک کنید. اداره مالیات سوئد مسئول جمع آوری مالیات است  که بنا به میزان درآمد متفاوت است.

نحوه کار این سیستم بسیار ساده است. اگر شما توسط یک شرکت استخدام شوید، مالیات به طور خودکار از حقوق ماهانه شما کسر می گردد. اداره مالیات سوئد نیم نگاهی به سیستم مالیات انگلیس هم دارد.

برای مشاغل آزاد، ساختار مالیاتی پیچیده تر است. اگر قصد شروع کسب و کار به عنوان تاجر را دارید، باید در قسمت کارآفرین ها (F-skatt) (F مخفف företagare به معنی کار آفرین است) ثبت نام کنید.

در حال حاضر، اداره مالیات سوئد تنها اطلاعات مربوط به کارآفرینان را در وب سایت خود دارد. اما دومین چیزی که در مورد سوئدی ها شما را خوشحال می کند این است که اکثر سوئدی ها به زبان انگلیسی نیز صحبت می کنند. پس حتما در روزهای دوشنبه تا جمعه از خدمات  تلفنی آن ها استفاده کنید.

همچنین پیدا کردن یک حسابدار خوب می تواند برای شما مفید باشد تا در شناسایی مالیات هایی که باید بپردازید، حصول اطمینان از پرداخت مالیات و اطمینان از ثبت درست درآمد مالیاتی سالانه به شما کمک کند.

 

گواهینامه رانندگی سوئدی برای مهاجرت به سوئد

این کشور دارای یک سیستم حمل و نقل قابل اعتماد از قطار، اتوبوس، تراموا، کشتی و خطوط هوایی است. بنابراین، شما می توانید بدون نیاز به گرفتن گواهینامه رانندگی (körkort) زندگی کنید.

با این حال، اگر شغل شما ایجاب می کند که ماشین داشته باشید و یا اگر می خواهید با اجاره کردن ماشین راحت شوید، می توانید با گواهینامه بین المللی خود تا یک سال رانندگی کنید.

پس از اقامت یک ساله و یا اگر قصد دارید در آینده وسیله نقلیه ای برای خود خریداری کنید و برای مهاجرت به سوئد  اقدام کنید، لازم است گواهینامه رانندگی سوئدی بگیرید.

روند اخذ گواهینامه سوئدی مستلزم ارائه یک درخواست (körkortstillstånd)، پرداخت تمام هزینه های لازم، مطالعه و گذراندن یک سری آزمون های نظری و عملی از جمله آزمون رانندگی در سطح یخی و لغزنده (halkbana) و در نهایت آزمون رانندگی است که از طریق اداره حمل و نقل سوئد (Trafikverket) برنامه ریزی می شود.

توجه داشته باشید که گواهینامه رانندگی اتحادیه اروپا در سوئد معتبر است و نیازی نیست آن را با یک گواهی نامه سوئدی معاوضه کنید.

سوئیس و ژاپن جزء موارد خاص هستند که گواهینامه این کشورها را می توان بدون آزمون رانندگی به گواهینامه سوئدی تغییر داد. اما باید این کار را در همان یک سال اولیه اقامت در سوئد انجام دهید. علاوه براین، باید شرایط پزشکی که برای صدور گواهینامه رانندگی در سوئد اعمال می شود، نظیر گواهی چشم پزشکی و اعلامیه بهداشت و گواهی دکتر برای برخی از مجوزها، را داشته باشید.

قبل از گرفتن گواهینامه سوئدی، با اداره حمل و نقل چک کنید تا ببینید چه قوانین و مقرراتی برای گواهینامه فعلی شما وجود دارد، مانند مدت زمانی که می توانید بدون گرفتن گواهینامه سوئدی رانندگی کنید و چه امتحان هایی لازم است انجام دهید یا از چه امتحان هایی معاف هستید.

امیدواریم دقت به این 10 نکته کمک خوبی در راه مهاجرت به سوئد برای شما باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *