آب و هوای سوئد و فصل ها در نواحی اصلی این کشور

آب و هوای سوئد

آب و هوای سوئد

وقتی درباره آب و هوای سوئد  صحبت می کنیم اغلب افراد تصویری از کشوری سرد و همیشه برفی با فضایی مه گرفته به ذهنشان خطور می کند.

اما واقعیت اینگونه نیست.  به خاطر جریانات گرم خلیجی (warm Gulf Stream)  آب و هوای سوئد معتدل تر از این تصورات است.

 

فصل بهار  بین ماه های March/April  ( تقریبا در اوایل اردیبهشت ) و تابستان در بین June/August  (تقریبا بین تیرو شهریور) آغاز می شود.

در November/December (معادل مهر و آذر) زمستان سوئد شروع می شود و تا اواخر ماه اسفند (February)  ادامه پیدا می کند.

در نظر داشته باشید در کشوری با جغرافیای متنوع مانند سوئد, روند شروع و پایان فصل ها با توجه بهمناطقی که افراد در آن زندگی می کنند می تواند متغیر باشد

 

در نگاهی کلی جغرافیای سوئد را  می توانیم به 3 ناحیه اصلی تقسیم کنیم.

  1. Götaland در جنوب
  2. Svealand در مرکز
  3. Norrland در قسمت شمالی

در منطقه Svealand که از استکهلم تا جنوب شرقی سوئد ادامه دارد آب و هوایی  نرمال تر نسبت به سایر نقاط حاکم است این منطقه کمی از ناحیه جنوبی Götaland سرد تر است و در زمستان تا اواخر بهمن میانگین برودت در آن نزدیک به صفر است و تقریبا در تمام زمستان بارش برف در این ناحیه ادامه دارد.

این ناحیه از نواحی بسیار محبوب در حوزه ورزش های زمستانی در کشور سوئد است و پیست های اسکی بسیار معروفی چون Romme Alpin در اینجا قرار دارد.
(تصاویر زیبایی از این پیست را اینجا ببینید)

اما علی رغم چنین محبوبیت ورزشی و توریستی,  جمعیتی کمی در این ناحیه ساکن است و مردم سوئد ترجیح می دهند در نقاطی با آب و هوای ملایم تر زندگی کنند.

Norrland یا همان مناطق شمالی نیز از مناطق کم جمعیت در کشور سوئد است. آب و هوای این ناحیه شبیه همان چیزی است که اکثر مردم دنیا از سوئد در ذهن دارند. آب و هوایی بسیار سرد و همیشه برفی !

آب و هوای سوئد در سرزمین شمالی سرد و خشک است. اینجا زمستان های بسیار سردی دارد میانگین هوا در بیشتر ماه های سال پایین صفر است

زمستان ها بسیار طولانی است و روشنایی روز سهم کمی از 24 ساعت را به خود اختصاص می دهد دمای هوا در Norrland از 15 درجه زیر صفر تا 30 درجه زیر صفر می رسد !

چشم انداز اقلیمی وآب و هوای سوئد

آب و هوای سوئد و نمایی از شهر هیسنا در کشور سوئد

نمایی از شهر هیسنا در کشور سوئد و ناحیه جنوبی  Götaland

در سراسر سوئد دریاچه های  فراوانی پراکنده شده اند که مملو از  آب تازه و جریانات حیاتی بخش برای طبیعت این کشور است.این دریاچه های زیبا با کوه های سربرافراشته و برفی محصور شده اند و نمایی بکر و بسیار زیبا از طبیعت  را پدید آورده اند.

اگر سفری فرضی را از قسمت شمالی سوئد به سمت جنوب آغاز کنیم, پی می بریم که  در قسمت های  شمالی روستاها و مناطق مسکونی بسیار کمی قرار دارند.

نواحی شمالیداری طبیعتی ناب و دست نخورده هستند این مناطق  با دریاچه های یخ زده و درختان همیشه سبز نواحی سردسیری پوشیده شده اند.

چهره طبیعت در اینجا بسیار رمانتیک است. تصاویر کارت پستالی بسیاری از این مناطق در اینترنت و کتابخانه های اقصا نقاط دنیا انتشار یافته است و احتمالا شما نیز با این تصاویر رویاپردازی هایی زیادی کرده اید!

هر چه به سمت جنوب پیش می رویمتعداد دریاچه ها و مناطق مسکونی بیشتر و بیشتر می شود و در پایان سفر و  در قسمت  Götaland یا همان مناطق جنوبی بیشترین تراکم جمعیت را  شاهد هستیم.

در جزیره بالتیک و Götaland   (مناطق جنوبی) کوه های آهکی عظیم الجثه ای در امتداد دریا سربرآورده اند در اینجا آب وهوا معتدل و  بسیار خوشایند است و تقریبا تمام  محصولات کشاوزی  مانند گوجه فرنگی سبر و سیب ارکارد کشت می شود و به تمامی اروپا صادر می شود.

شهرهای بزرگ استکهلم و گوتنبرگ

علاوه بر این طبیعت  متنوع و زیبا , شهرهای بزرگ استکهلم و گوتنبرگ نیز از جاهای دیدنی سوئد هستند و  زندگی شهری  بسیار مدرنی در این شهر ها جریان دارد این شهرها هرساله شاهد خیل عظمیمی از
گردشگرانی می باشند که برای دیدن جاذبه های توریستی و تجربه کردن فرهنگ و اقلیم کشور زیبای سوئد به این کشور مسافرت می کنند.

به این پست امتیاز دهید 0 votes, average: 0٫00 out of 50 votes, average: 0٫00 out of 50 votes, average: 0٫00 out of 50 votes, average: 0٫00 out of 50 votes, average: 0٫00 out of 5 (0 votes, average: 0٫00 out of 5, rated)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *