مد و لباس در سوئد چگونه نگاه می شود و چه جایگاهی دارد؟

مد و لباس در سوئد

جایگاه مد و لباس در سوئد

در سال های گذشته مد و لباس در سوئد از موضوعات همواره جذاب و پر صحبت بوده است و  جالب است بدانید مردم دیگر کشورهای اروپایی بر این باور هستند که سوئدی ها مردمانی خوشتیپ و شیک پوش هستند.

بعد از پایان جنگ جهانی دوم صنعت پوشاک سوئد با رشدی سریع به سمت تولید انبوه و صنعتی پیش رفت . در نتیجه این گرایش, صنعت پوشاک کمتر به زرق و برق توجه می کرد و لباس های ساده با تولید سریع و انبوه با استقبال بیشتری مواجه شد.

به این ترتیب برندهای پوشاک بسیار معروفی در این کشور شکل گرفت و این کسب و کار به یکی از پردرآمدترین ها تبدیل شد از برندها ی معروف سوئدی می توان به Filippa K  و Tretorn اشاره کرد که از مارک های سود آور  و شناخته شده در اروپا به شمار می روند.

علی رغم اینکه عده ای مانند مردم آمریکا باور دارند به خاطر سرد بودن آب و هوا اکثر مردم سوئد تمایل به پوشیدن لباس های مشکی و خاکستری دارند, عده ای دیگر سوئدی ها را مردمانی خوش لباس و شیک پوش به حساب می آورند.

نظر کارشناسان مد در رابطه با به روز بودن سوئدی ها

در همین رابطه لیندبلاد پژوهشگر دانشگاه استکهلم در رشته‌ی پوشاک و مد، می‌گوید:

که دلایل زیادی  برای تبدیل سوئد به کشوری صاحب سبک و همگام با مد روز وجود دارند.او می‌گوید که سوئدبا جمعیت کم و  اقتصادی قوی، بازاری ایده‌آل برای صنعت پوشاک دنیاست. بسیاری از برندها، طرح‌های خود را در سوئد امتحان می‌کنند پیش از اینکه آن را در بازارهای بزرگ‌تر دنیا معرفی کنند

نکته قابل توجه این که کشور کوچک سوئد با جمعیتی در حدود 9 میلیون نفر توانسته است چنین پیشرفتی در تولید پوشاک داشته باشد و بخش مهمی از بازار لباس های مصرفی در قاره اروپا را به خود اختصاص دهد.

این امر قطعا ناشی از نگاه دور اندیشانه به سود دهی  اقتصاد در بخش نساجی و توجه به مد و لباس در سوئد بعد از جنگ جهانی دوم  است همان نگاهی که صنعت این کشور را در سایر زمینه ها نیر غنی و پربار کرده است

آیا مردم سوئد خوشتیپ ترین هستند؟

البته یادآوری می کنیم  لقب دادن مردم سوئد به خوشتیپ بودن یک نگاه کاملا نسبی است  و  شیک پوشی و مد کاملا سلیقه ای است و به قاطعیت نمی توان در این مورد اظهار نظر کرد همانطور که اگر بپرسند بدلباس ترین مردم دنیا نیز چه کسانی هستند؟ باز هم نمی توان به جدیت نظری داد و کشور خاصی را در این دسته قرار داد

 

برگرفته از مجله رادیو سوئد

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *