سفر به سوئد و 20 نکته مهم که قبل از سفر باید بدانید

 

اگر بخواهید خود را برای سفر به سوئد آماده کنید، باید چند معیار اجتماعی که صراحتا مربوط به سوئد هستند را در نظر بگیرید.

1. سوئدی ها عاشق قهوه هستند

یک نکته مهمی که در هنگام سفر به سوئد باید درباره آن بدانید این است که سوئدی ها عاشق قهوه هستند.

نوشیدن قهوه در سوئد، طبق یک سنت به نام فیکا انجام می شود. در این مراسم دوستان، خانواده و یا همکاران برای صرف قهوه یا چای که معمولا همراه با یک چیز شیرین است یکدیگر را ملاقات می کنند.

اکثر سوئدی ها حداقل یک بار در روز از فیکا برای لذت بردن استفاده می کنند.

 

  • مصرف قهوه

در سال 2012 به طور متوسط هر سوئدی مجموعا 7.32 کیلوگرم قهوه مصرف کرده است. طبق آمار سازمان جهانی قهوه، مصرف اتحادیه اروپا سرانه مصرف 4.83 کیلوگرم به ازای هر نفر است.

 

2. ممکن است زمانی درصف بایستید، پس صبور باشید

بعضی مواقع لازم است که در سوئد برای خرید یا انجام امور اداری در صف به انتظار بایستید.

از داروخانه و اداره مالیات گرفته تا فروشگاه مواد غذایی، مجبور هستید تا صبر و شکیبایی را در زمانی که در صف ایستاده اید

تمرین کنید.

اغلب کسب و کار ها و ارگان ها یک سیستم فروش بلیط دارند که معمولا یک ماشین کوچک است و احتمالا پیدا کردن آن که روی دیوار آویزان شده کار بسیار سختی است.

هنگامی که بلیط خود را می گیرید، باید منتظر باشید تا شماره شما در صفحه نمایش نشان داده شود.

3. برای سفر به سوئد دانستن کمی زبان سوئدی واقعا راه گشاست.

بهترین شانس شما می تواند این باشد که بدون یاد گرفتن حتی یک لغت سوئدی، سال ها در سوئد زندگی کنید.

خوشبختانه سوئدی ها دومین کشور در جهان هستند که به طور گسترده زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم صحبت می کنند.

بنابراین هنگام سفر به سوئد یادگیری زبان سوئدی شاید خیلی هم لازم نباشد ولی واقعا راهگشاست. ثبت نام در SFI (سوئدی برای مهاجران) می تواند یک گام در مسیری درست باشد.  زبان سوئدی ممکن است یک چالش باشد ولی ارزش یادگیری را دارد.

احتمالا کتاب آموزش زبان سوئدی می تواند به شما کمک کند.

4. اگر می توانید خریدتان را قبل از ساعت 5 عصر به اتمام برسانید

بسیاری از فروشگاه ها، مخصوصا در آخر هفته، زود بسته می شوند. به غیر از پمپ بنزین، به سختی می توانید فروشگاهی را بعد از ساعت 10 شب باز بیابید. چون بسیاری از مشاغل در سوئد حدود ساعت 5 تعطیل می شوند، احتمال دارد برای خرید در ساعت 5 تا 6:30 با جمعیت زیادی مواجه شوید.

 

5. در سوئد خیلی از غذاهای سرد در تیوپ بسته بندی می شوند

به صورت کلی خیلی از اروپایی ها از غذاهای سرد و آماده استفاده می کنند. استفاده از غذاهای سرد خیلی در فرهنگ ما ایرانی ها مرسوم نیست.

پس اگر در سفر به سوئد قرار است برای اولین بار از بخش غذاهای سرد در فروشگاه مواد غذایی بازدید کنید، توجه داشته باشید که در سوئد تیوب ها برای بسته بندی غذاهایی مانند خاویار، مایونز، خردل و دیگر ادویه های مشابه مورد استفاده قرار می گیرند.

پس  آماده باشید چون احتمالا خیلی از غذاهای سرد را باید از داخل تیوپ و با فشار خارج کنید.

 

6. سفر به سوئد و پدران کالسکه به دست!

هنگامی که بحث برابری جنسیت مطرح می شود، سوئد یکی از پیشگامان در این مورد است و بعد از زایمان خیلی از مردان در خانه مانده و به بزرگ کردن نوزادان می پردازند.

در سوئد افراد حق این را دارند تا 480 روز از مرخصی با حقوق مخصوص خانواده استفاده کنند که این زمان می تواند بین والدین به صورت مشترک باشد.

پس اگر در سفر به سوئد مردان کالسکه به دست زیادی دید تعجب نکنید!

 

7. در سفر به سوئد مانند سوئدی ها از طبیعت لذت ببرید!

با اینکه زمان زیادی سال بخصوص در بخش های شمالی، بارش برف را شاهد هستیم اما سوئدی ها عاشق طبیعت هستند و اکثر آنها زمانی را به گشت و گذار در طبیعت اختصاص می دهند.

همچنین می توانید مقاله آب و هوای سوئد و فصل ها در نواحی اصلی این کشور را مطالعه کنید.

نکته جالب، حمایت دولت از این فرهنگ زیباست. در سوئد قانونی به نام حق دسترسی عمومی وجود دارد.

حق دسترسی عمومی

حق دسترسی عمومی (Allemansrätten) به هر انسانی حق لذت بردن از فضای خارج از منزل سوئد را می دهد. به مردم این اجازه را می دهد تا به طور آزادانه، حتی در زمین های خصوصی بتوانند یک شب اقامت کرده و از قارچ ها و انواع توت ها استفاده کنند.

این حق همچنین در برگیرنده مسئولیت مراقبت از گیاهان و جانوران و املاک دیگران می شود. می توان این حق را در عبارت “مزاحم نشوید”  و “آسیب زدن به اموال ممنوع” خلاصه کرد.

حق دسترسی عمومی در قانون اساسی سوئد نوشته شده است. اما به صورت یک قانون نیست، بلکه یک آیین و بخشی از میراث فرهنگی سوئد است که طی سالها تکامل یافته و پذیرفته شده است.

پس هنگام سفر به سوئد خود را برای گشت و گذار و طبیعت گردی آماده کنید و مانند سوئدی ها از هوای سرد طبیعت لذت ببرید.

 

8. مشاغل زیادی در ماه جولای تعطیل می شوند

اگر رستواران ها و فروشگاه هایی را مشاهده کردید که به مدت یک ماه که معمولا در جولای است، تعطیل هستند اصلا غیر طبیعی نیست. زیرا کارکنان آن ها در حال گذراندن تعطیلات چهار تا شش هفته ای خود هستند.

شاید بتوان این تعطیلات را با مرخصی تابستانه در کارخانه و برخی شرکت های ایرانی مقایسه کرد با این تقاوت که این مسئله در ایران بسیار کم رنگ تر است و این موضوع تنها در برخی از کارخانه های تولیدی مشاهده می شود و البته نهایت این تعطیلات نیز دوهفته است.

 

9. لاگوم

یک قانون اجتماعی در سوئد وجود دارد که واقعا هیچ ترجمه ای برای آن نیست. کلمه “lagom” به معنای به اندازه کافی، متعادل، مناسب یا سایر مترادف هاست.

هنگامی که درمورد رفتار اجتماعی استفاده می شود، به معنای مخلوط کردن به طور مناسب بدون احساسات افراطی است.

در این مفهوم آدمها باید کار کنند اما نه خیلی زیاد، باید غذا بخورند اما نه خیلی زیاد، باید بنوشند اما نه خیلی زیاد، باید پولدار باشند اما نه خیلی زیاد بلکه به اندازه!! و این یکی از دلایل پر رنگ بودن نگرش های سوسیالیستی در جامعه سوئد است.

در گذشته لاگوم در سوئد، در سیاست گذاری های مالیاتی نیز اجرا می شده است تا ثروت های جامعه به صورت متعادل تری تقسیم شوند.

مثلا در هنگام اجرای این قانون افراد اگر زیاد تر کار می کردند، در آمد خیلی بیشتری به دست نمی آوردند ( حقوق خیلی بیشتری عایدشان نمی شد) و با این قانون دولت افراد را از زیاد کار کردن بر حذر می داشت.

 

10. ملودی فستیوالن

کلمه Melodifestivalen، یک رویداد ملی در سوئد است که از طریق آن نماینده سوئد در مسابقات یورو ویژن انتخاب می شود و جمعیت انبوهی را در یک جا گرد هم می آورد.

این رویداد هر ساله در ماه های فوریه تا مارس در شب های تاریک زمستان برگزار می شود. وقتی ماه مِی فرا می رسد، مسابقات یورو ویژن بسیار محبوب می شود.

ولی در نهایت سوئدی ها مسابقات جهانی هاکی روی یخ که معمولا با یک رویداد بین المللی موسیقی همراه است را ترجیح می دهند.

 

11. نزدیکترین فروشگاه IKEA به خود را پیدا کنید

در سوئد چند فروشگاه وجود دارد که می توانید مبلمان و غذا را با قیمتی مقرون به صرفه خریداری کنید، بنابراین ارزش دارد تا نزدیکترین فروشگاه IKEA به خود را پیدا کنید.

بسیاری از فروشگاه های IKEA خدمات اتوبوس رایگان از مرکز شهر به فروشگاه و بازگشت از آن را ارائه می دهند.

 

12. در سفر به سوئد کفش های خود را از پا دربیاورید!!

 

نکته جالبی که در فرهنگ سوئد وجود دارد و البته خیلی شبیه به فرهنگ کشور ما نیز هست، در آوردن کفش ها هنگام ورود به خانه است.

سریعا متوجه این مطلب می شوید که در سوئد باید کفش ها را هنگام ورود به خانه از پا دربیاورید.

خیلی ها آن را این گونه توضیح می دهند که سوئدی ها در زمستان بیشتر وقت خود را خارج از خانه می گذرانند و کفش ها گل و خاک را با خود انتقال می دهند.

دیگران معتقدند که این کار نشانه احترام گذاشتن به محیط خانه است.

 

13. زمستان ها سرد و تاریک هستند

شکی نیست که موقعیت جغراقیایی سوئد باعث می شود زمستان سرد و تاریکی داشته باشد.

در اعماق زمستان در برخی قسمتهای شمالی کشور نزدیک به قطب شمال، ممکن است به اندازه سه ساعت در روز نور خورشید را دریافت کنید.

بنابراین، زمستان ها ممکن است خشن باشند ولی در تابستان پاداش آن را دریافت خواهید کرد.

ساعت های طولانی از نور در روز و درجه حرارت متوسط، سوئد را از ماه می تا اوت به یکی از زیباترین  مکان ها برای اقامت تبدیل می کند.

 

14. همیشه سر وقت باشید

همگی میدانیم که زمان باید مورد توجه قرار گیرد، چه زمانی که برای یک مصاحبه  و چه برای صرف یک فیکای دوستانه می روید.

جلسات دقیقا سر وقت شروع می شوند، قطارها به موقع حرکت می کنند، چه شما حضور داشته باشید یا خیر. سوئدی ها برای وقت ارزش قائل می شوند.

پس هنگام سفر به سوئد آنتایم بودن بسیار مهم است. با اینکه این موضوع در کشور در سال های اخیر برجسته تر شده است.

همه میدانیم که حضور در سر زمان خیلی در کشور ما مرسوم نیست پس این می تواند یک چالش جدی برای شما باشد پس خیلی دقت کنید و به دیگران در این مورد احترام بگذارید.

15. امتیاز الکل انحصارا متعلق به دولت است

اگرچه می توانید نوشیدنی های الکلی را در برخی از  رستوران ها و کافه ها تجربه کنید، ولی اگر می خواهید یک بطری را در حریم خصوصی خانه خود بنوشید، فقط یک گزینه قانونی برای خرید الکل وجود دارد و باید از یکی از فروشگاه های معتبر دولتی (Systembolaget) تهیه شود.

 

16. کیسه های پلاستیکی را نگه دارید

قبل از اینکه کیسه پلاستیکی را دور بریزید خوب فکر کنید. اکثر فروشگاه های مواد غذایی برای کیسه های پلاستیکی یا کاغذی از شما پول اضافه تر می گیرند زیرا می خواهند شما را مجبور به تلاش برای نگهداری آن ها کنند و شما را در جهت بازیافت تشویق کنند.

سوئدی ها دوست دارند طبیعت را پایدار نگه دارند. بازیافت برای سوئدی ها حکم طبیعت دوم را دارد.

 

17. روزهای ویژه جشن غذا

مطمئنا سوئدی ها کریسمس، عید پاک و سایر مناسبت ها را جشن می گیرند اما روزهای جشن غذا به همان اندازه مهم هستند. توبه سه شنبه (Fettisdagen) که در آن سملا (نوعی غذا) می خورند، روز وافل (Våffeldagen) در 25 مارس و روز پنیر قهوه ای (Kanelbullens dag) در 4 اکتبر.

 

18. همه آب ها قابل آشامیدن هستند

مستقیما از شیر آب نوشیدن در سوئد کاری معمول است. آب تمیز و تازه است. بنابراین با نخریدن بطری آب می توانید هم در پول صرفه جویی کنید و هم به طبیعت کمک کنید.

دولت سوئد سرمایه گذاری های زیادی را در زیر ساخت های آب آشامیدنی این کشور فراهم کرده است تا تمام مردم سوئد بتوانند از خوردن آب سالم در همه جا بهره ببرند.

به صورت کلی سطح بهداشت و سلامتی در کشور سوئد یکی از شاخص های اصلی دولت مردان است و همه سازمان های دولتی تلاش خود را برای ارتقاء سطح سلامت جامعه بی وقفه انجام می دهند.

 

 

19. شلوار جین را می توانید هر از گاهی در محیط کار نیز بپوشید

بحث مد روزانه، در سوئد بسیار آسان و راحت است. این دیدگاه در مورد روابط تجاری رسمی نیز وجود دارد. مثلا اگر همکار شما بخواهد با مشتریان یا شرکت های خارجی جلسه داشته باشد و یا در جلسات هیئت مدیره شرکت کند، ممکن است یک شلوار جین با یک پیراهن آستین بلند بپوشد.

 

20. تحصیلات و خدمات بهداشتی به طور کامل رایگان نیستند

در حالی که مخارج سیستم بهداشت سوئد به طور عمده توسط مالیات دهندگان تامین می شود، ولی به طور کامل رایگان نیست. مبلغی که برای ویزیت عادی دکتر برای یک سال باید پرداخت کنید، مجموعا 1100 کرون می شود.

دانشگاه های سوئد برای شهروندان اتحادیه اروپا و سوئیس رایگان هستند. از سال 2011، دانشجویان کشورهای دیگر برای تحصیل در دانشگاه های سوئد باید مبلغی را پرداخت کنند. هزینه دانشگاه ها بین 80 هزار تا 140 هزار کرون در هر سال تحصیلی برآورد شده است. برای اطلاعات بیشتر در مورد دانشگاه های سوئد به studyinsweden.se مراجعه کنید.

 

اگر شما هم در سوئد زندگی کرده اید یا مورد مهمی در مورد زندگی در سوئد می دانید برای ما کامنت کنید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *